top of page

O marce Acrolink

Japoński Acrolink to jedna z najciekawszych firm, oferujących kable połączeniowe na świecie. Wciąż i wciąż na nowo przekracza granice, wydawałoby się, nie do przekroczenia – zarówno w dziedzinie badań nad przewodnikami, jak i nad dielektrykami. Nowa seria kabli Mexcel charakteryzuje się zapierającym dech w piersiach pasmem przenoszenia sięgającym aż do 18 GHz! A jak wiadomo, im wyższa granica przenoszenia, tym mniejszy czas narastania sygnału. Dlatego przewodnik musi się charakteryzować możliwie najmniejszymi zanieczyszczeniami, wpływającymi na sygnał przez zmiany w impedancji. 

Powszechnie uważa się, że ludzie słyszą jedynie do 15 kHz lub nieco wyżej i że w dodatku ponad tym zakresem nie ma użytecznych elementów w sygnale muzycznym. Stąd pytanie: po co w takim razie kable muszą być przystosowane do pracy z tak szerokim pasmem? Przeprowadzone w USA badania wykazały, iż spora grupa, przypadkowo wyselekcjonowanych ludzi potrafiła wykazać różnicę między dwoma sygnałami – jednym, w którym sygnał sięgał do 100 kHz i drugim do 20 kHz. Jak to możliwe? Odpowiedzą na to pytanie leży w skomplikowanej naturze sygnału muzycznego. Nagrania charakteryzują się wielopoziomową strukturą o niebywałej ilości informacji, a każda, nawet niewielka zmiana narastania i opadania sygnału przyczynia się do tego, jak dane nagranie odbieramy. Okazuje się więc, że im wyższa częstotliwość, tym szybciej sygnał musi narastać i to z mniejszym nachyleniem zbocza. Dlatego najważniejsze przy budowie kabla jest umożliwienie sygnałowi maksymalnie szybkie narastanie. Otrzymujemy wówczas lepszą transmisję sygnału, wykraczającą nawet poza teoretyczne właściwości ludzkiego słuchu.

Będąc audiofilami przykładamy szczególną uwagę do takich elementów, jak: ekspresja, ton, osobista więź z wykonawcą, jakość głosu i instrumentów, atmosfera itp. To interakcje tych delikatnych elementów są tym, co wciąga nas w spektakl muzyczny. W Acrolinku starano się rozwiązać te wszystkie problemy przez zastosowanie najnowszych technologii różniących się od technologii tradycyjnych. Świeże spojrzenie gwarantuje, że kable te pracują w krytycznych zakresach częstotliwości, leżących daleko poza zakresem słyszalnym. 

Acrolink jest jedynym producentem kabli wykonanych z miedzi 7N „stress-free” (czystsze niż 99,99999%) na świecie. Oczywiste jest, że przy ich produkcji trzeba skorzystać z najlepszych na świecie fabryk. Te zupełnie nowe kable zostały wyprodukowane we współpracy joint-venture z Mitsubishi Cable Industries Ltd. – topową firmą zajmującą się produkcją przewodów dla statków kosmicznych (m.in. wahadłowców) i sektora wojskowego.

bottom of page